Prípad Kalmus

Slovensko, 2018, far., 80′, MN 15, dokumentárny

K2 / 11. 4. / 21.00

 

 

 

réžia: Adam Hanuljak

scenár: Adam Hanuljak

kamera: Peter Dužek, Peter Kotrha

strih: Peter Kotrha

účinkuje: Peter Kalmus

producent: Tomáš Kaminský (SK)

výroba: Mandala Pictures (SK), DogDocs (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

distribútor: Asociácia slovenských filmových klubov

 

Monštrám 20. storočia rodáci odhaľujú rodáci pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Nekompromisný košický exot alebo vyje..nec slovenského národa. Vyberte si. Bez neho by však vládla apatická nuda.

Dokument predstavuje Petra Kalmusa v troch líniách: najznámejšie sú jeho občianske aktivity, zásahy vo verejnom priestore, ktoré ho viac-krát doviedli až pred súd, pričom aktéri - oslavovači režimov (fašistického, či komunistického) takej represii u nás nečelia – ukážeme aj jeho časozbernú až pedantnú výtvarnú tvorbu, provokatívnu, nečakane meditatívnu, stavajúcu tiež pomníky - ale obetiam režimov a napokon aj jeho osobnú, komplikovanú povahu, ktorá uniká glorifikácii.

 

Recenziu filmu v časopise Film.sk si môžete prečítať tu.

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK