Toman

Česko/Slovensko, 2018, far., 145′, MP 12, historická dráma

K1 / 12. 4. / 20.00

 

 

 

réžia: Ondřej Trojan

scenár: Zdeňka Šimandlová, Ondřej Trojan

kamera: Tomáš Sysel

hudba: Michal Novinski

strih: Vladimír Barák

hrajú: Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Roman Luknár, Kristýna Boková, Stanislav Majer, Táňa Pauhofová, Marián Mitaš, Lukáš Latinák, Ady Hajdu

producent: Ondřej Trojan (CZ), Zuzana Mistríková (SK), Ľubica Orechovská (SK)

výroba: Total HelpArt T.H.A. (CZ), PubRes (SK), Česká televize (CZ), Rozhlas s televízia Slovenska (SK)

distribútor: Forum Film

 

Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom. Poverili ho zásadnou úlohou - zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami. Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred povojnovými pogromami cez Československo do Palestíny - samozrejme za tučnú províziu. Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, však bola príliš vysoká. Film odkrýva pozadie tzv. tretej republiky, rokov 1945-48 a rozpráva príbeh muža, ktorý významne ovplyvnil vývoj povojnového Československa a o ktorom sa nikdy doteraz nehovorilo.

Film má 14 nominácií na Slnko v sieti (hraný film, réžia, scenár, kamera, strih: Vladimír Barák, zvuk: Jiří Klenka, hudba, architekt-scénograf: Tomáš Svoboda, kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková, masky: Jana Bílková, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Kristýna Boková, mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Roman Luknár, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Kateřina Winterová, mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jiří Macháček)

 

Recenziu filmu v časopise Film.sk si môžete prečítať tu.

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK